Historia powstania klubu
Wraz z odbudową zniszczonego pogórza wojny kraju, zaczął się rozwijać szeroki ruch sportowy. Młodzi ludzie zaczęli stawiać kroki szlachetnej sportowej walki w myśl odwiecznych haseł sięgających swą tradycją do starożytnych początków masowego i wyczynowego sportu. Sportowcy rozwijali swe zdolności i umiejętności we wszystkich środowiskach młodego demokratycznego państwa, dążąc do uzyskania jak najlepszych rezultatów, zarówno na polu sportowej walki jak i w kształtowaniu swych patriotycznych i obywatelskich świadomości i w imię pokoju i sprawiedliwości społecznej. Miejsce w tych zmaganiach zajmują również sportowcy wiejscy zrzeszeni w Ludowych Zespołach Sportowych, których początki datują się już w pierwszych powojennych latach. Tak było na terenie naszej miejscowości Malawy, gdzie młodzi ludzie zarażeni bakcylem ludowego sportu podjęli wyzwanie przeciw słabościom i niedomaganiom w tych trudnych latach w walce o prymat pierwszeństwa w myśl haseł i zasad szlachetnej sportowej rywalizacji.

Ludowy Zespół Sportowy w Malawie powstał w 1949 roku z inicjatywy ZWM i ZMP.

Głównym inspiratorem z ramienia tych organizacji był Józef Kordoń, były działacz i aktywista ruchu młodzieżowego, który z polecenia organizacyjnego zajął się rozwojem sportu w naszej miejscowości. Powstała również w tym okresie drużyna, która przez okres 30- letniej działalności utkwiła w pamięci sympatyków sportu i obecnie świeci triumfy na wielu stadionach. Była to drużyna piłki nożnej, która w pierwszych chwilach powstania borykała się z ogromnymi trudnościami, wyrażonymi brakiem odpowiedniego sprzętu i warunkami lokalizacyjnymi. Pierwsze kontakty piłkarskie odbywały się na boiskach sąsiednich miejscowości.

Oto wypowiedź jednego z uczestników tych wydarzeń Kazimierza Kędziora:
"Na mecze jeździliśmy rowerami i innymi dostępnymi środkami, ale jednak najczęściej chodziliśmy piechotą. Na meczu każdy z zawodników występował w swoim stroju i boso, gdyż na zakup piłkarskiego sprzętu brakowało odpowiednich środków finansowych."W drużynie tej grali następujący zawodnicy:Józef Koszela, Mieczysław Muł, Józef Ostrowski, Czesław Dziobak, Władysław Ostrowski, Bronisław Jamrozek, Władysław Ruszel, Tadeusz Kuczma, Emil Kuczma, Mieczysław Nowak, Franciszek Ziaja, Marian Pietrowski, Tadeusz Czarnota.Mecze odbywały się niekiedy przy wrogiej atmosferze wytworzonej specyficznymi warunkami lokalnego patriotyzmu przez zagorzałych zwolenników drużyn przeciwnych. Dochodziło w tym czasie do różnych incydentów, gdyż w ferworze walki trudno było niekiedy z ambicjonalnych powodów zachować prawidła czysto sportowej rywalizacji.Za duży wkład pracy społecznej i rozwijanie szerokiego ruchu sportowego oraz propagowanie haseł szlachetnej sportowej rywalizacji na terenie naszej miejscowości najwyższymi odznaczeniami Zrzeszenia LZS- "Zasłużony Działacz LZS" udekorowani zostali:Józef Kordoń, Czesław Jamrozek, Antoni Lew, Bronisław Murias. Oprócz sportowców na szczególne słowa uznania zasłużyli działacze i aktywiści ruchu sportowego tego okresu, którzy swym osobistym bezinteresownym zaangażowaniem, stojąc przy sterze kierownictwa LZS w Malawie przyczynili się do jego rozwoju oraz popularyzowali rozwój sportu wśród szerokich rzesz społeczeństwa. Należą do nich:Alfons Maternia, Jan Jamrozek, Emil Kuczma, Czesław Jamrozek, Stanisław Krupa, Kazimierz Wałek.

Historia powstania stadionu
W 1952 roku podjęto starania o udostępnienie odpowiedniego terenu nadającego się do potrzeb sportowej użyteczności. Po wielu perypetiach przydzielono i oddano do użytku LZS-u dawne posiadłości żydowskie znajdujące się na terenie naszej miejscowości w centrum wsi. Teren ten wymagał dużego remontu w celu przystosowania go do wykorzystania. Czynu tego podjęli się młodzi ludzie-sportowcy, którzy z wielkim zapałem i twórczą inwencją wykonali renowację tego terenu przygotowując go do spotkań piłkarskich. Oprócz młodych ludzi- sportowców na słowa uznania zasłużyli działacze i aktywiści ruchu sportowego tego okresu, którzy swą osobistą pracą przyczynili się do tego aby teren został odpowiednio przygotowany. Rozgrywki na przygotowanym w ten sposób obiekcie zaczęły się w 1954 roku.